با این سه روش موثر ، ذهن‌تان اجازه‌ی تنبلی را صادر نخواهد کرد

با این سه روش موثر ، ذهن‌تان اجازه‌ی تنبلی را صادر نخواهد کرد

همه‌ی مردم تمایل دارند، کارشان را به تعویق بیاندازند. کار زیاد است و زمان بسیار محدود! پس باید راهی برای غلبه بر تنبلی پیدا کنیم. برای غلبه بر اتلاف زمان یا حداقل مدیریت درست آن، چند تکنیک خوب وجود دارد که موضوعشان غلبه بر معضل به تعویق انداختن کارهاست.

برای این‌که با این مفهوم و روش‌های مقابله با آن آشنا شوید، چند ایده و نظر جالب برای‌تان نوشته‌ایم:

۱- عقب نیانداختن کارها با برنامه‌ریزی بخش ناخودآگاه ذهن

شاید موثرترین و قوی‌ترین جمله در افزایش باروری ذهن، این جمله باشد: “همین حالا انجامش بده! همین حالا انجامش بده! همین حالا انجامش بده!

هر وقت خواستید کاری را به تعویق بیاندازید، با انرژی و اشتیاق این جملات را با خودتان تکرار کنید: “همین حالا انجامش بده! همین حالا انجامش بده! همین حالا انجامش بده!”

جالب است بدانید با تکرار ۱۰، ۲۰ یا حتی ۱۰۰ باره‌ی این جملات، ناخودآگاه ذهن‌تان به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که اولین کاری که انجامش می‌دهید، کار اصلی خودتان است.

ممکن است در طول روز، مراجعات مردم، ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی و دیگر عوامل حواستان را پرت کنند و شما را از کار و زندگی بیاندازند. با خودتان این جملات را تکرار کنید: “برگرد سر کارت! برگرد سر کارت! برگرد سر کارت!“.

۲- عقب نیانداختن کارها با مدیریت وظایف و تبدیل به اجزای کوچک‌تر

یک کار بزرگ وقتی قابل انجام است که آن را با مدیریت وظایف، به اجزای کوچک‌تر تبدیل کنید. یکی از بهترین تکنیک‌ها در شکستن وظایف به اجزای کوچکتر، تکنیک “اجزای ریز” نام دارد. یک تکه کاغذ بردارید و هر جز کوچک کار را روی آن یادداشت کنید. ذهن‌تان را طوری برنامه‌ریزی کنید که شماره یک لیستتان را حتماً انجام دهید. برخی اوقات برداشتن نخستین گام، شما را ملزم به برداشتن بقیه‌ی گام‌ها می‌کند. در عین حال چسبیدن به ادامه‌ی کار را بسیار ساده و دلچسب می‌کند.

حتما بخوانید  داستان موفقیت ۵ کسب و کار غول‌پیکر که با دستان خالی شروع کردند

گه‌گاهی آغاز یک کار، انرژی و انگیزه‌ی لازم برای ادامه دادن آن کار و رساندنش به انتها را در وجودتان ایجاد می‌کند.

۳- عقب نیانداختن کارها با متد اسلایس پیتزا سالامی

متد دیگر برای ایجاد اراده در عقب نیانداختن کارها متد ” اسلایس پیتزا سالامی” است. این متد هم مثل روش قبلی است. همان‌طور که نمی‌توانید پیتزا سالومی کامل را در یک لقمه میل کنید، نمی‌توانید یک کار بزرگ را در یک بازه‌ی زمانی بسیار محدود به سرانجام برسانید. در عوض باید کارتان را مثل پیتزا سالومی به اجزای کوچک‌تر تقسیم کنید. حال پیش از آن‌که مشغول کار دیگری شوید، در یک بازه‌ی زمانی محدود می‌توانید یک جز کوچک را به راحتی انجام دهید.

مواقعی پیش می‌آید که می‌خواهید سر کارتان بنشینید، اما از همه طرف تحت فشار هستید. اگر کارتان را به اجزای کوچکتری تقسیم کنید، به راحتی می‌توانید به همه‌ی کارهای‌تان برسید. یعنی اگر کارتان را به ۲، ۳، ۴ یا چندین بخش مختلف تقسیم کنید، همه چیز برایتان راحت می‌شود و فشار از رویتان برداشته می‌شود.

نتیجه‌گیری

همه می‌خواهند کارشان را به عقب موکول کنند، اما اگر بتوانید با تنظیم ناخودآگاه ذهن‌تان این خصیصه را از رفتارتان حذف کنید و کار را به چند بخش کوچکتر تقسیم کنید، همه چیز راحت‌تر پیش می‌رود.

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *