مهمترین عاملی که موفقیت شما را در هر شرایطی تضمین میکند

مهمترین عاملی که موفقیت شما را در هر شرایطی تضمین میکند

همه معتقدند اگر کاری که عاشقش هستیم را عاشقانه انجام دهیم موفق می‌شویم. اما آیا همین‌طور است؟ امیدوارم که اینطور باشد!

از واقعیت تا آرزو فاصله بسیار است. موفق شدن در هر کاری چیزی فراتر از شور و شوق می‌خواهد.

من همیشه نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینم، اما آنقدری واقع‌بین هستم که بفهمم زندگی امری پیچیده است   والت دیزنی

تمام حرفی که والت دیزنی می‌گوید این است: علاقه‌مندی و شور و شوق تنها فاکتورهای موفقیت نیستند. یک عامل دیگر نیز وجود دارد که هسته‌ی موفقیت را تعیین می‌کند:

تنها چیزی که باید به‌شدت به آن اهمیت دهید، احساس مسئولیت برای موفق شدن است. شما باید تمام هم و غمتان را روی موفق شدن بگذارید. شور و شوق یک احساس است، اما اهمیت دادن و توجه کردن یک عمل است! اگر بنشینید و از صمیم قلب آرزوی داشتن چیزی را بکنید، چیزی عایدتان نمی‌شود.

اشتیاق- یک احساس بسیار قوی و عمدتاً غیرقابل کنترل است.

اما توجه کردن یعنی نگران بودن یا دغدغه داشتن- به شکلی که روی چیزی برچسب مهم بودن بزنید.

اشتیاق یک احساس است و احساسات اصلاً قابل اعتماد نیستند. اما توجه کردن و اهمیت دادن متفاوت است، توجه کردن شما را تبدیل به یک فرد عملگرا می‌کند.

در دنیای امروزی وقتی به شما بگویند به انجام چه کاری اشتیاق داری؟ شاید پاسخش را ندانید، اما وقتی به شما بگویند به چه چیزی اهمیت می‌دهید؟ به راحتی می‌توانید نام کارهایی که بابت انجام آن‌ها احساس مسئولیت می‌کنید را برشمارید.

ممکن است شمایی که این مطلب را می‌خوانید نظری مخالف با من داشته باشید و به حرف استیو جابز استناد کنید:

شما می‌توانید با اشتیاق خود دنیا را دگرگون کنید و دلیلتان هم اینست که استیو جابز با فروش محصولات اپل یک تغییر اساسی در بازار جهانی ایجاد کرد.

استیو جابز به معنای واقعی یک کارآفرین پراشتیاق است و دوست دارد روی همه‌ی مردم تاثیر بگذارد. اما او هم شکست‌های  بزرگ خودش را داشت. یعنی با شرایطی دست و پنجه نرم کرده که هیچ‌گونه حس اشتیاقی به او انگیزه نمی‌داد. چون در وجود او چیزی قوی‌تر از اشتیاق بود.

حتما بخوانید  ۴ درس گران بها که هر کارآفرینی باید از لیونل مسی یاد بگیرد

عاشق کاری هستید ≠ در کاری خوب هستید!

اشتیاق باید با هزاران عمل دیگر ترکیب شود تا شما بتوانید به موفقیت برسید. برای مثال اگر به نقاشی کشیدن اشتیاق دارید ولی حس هنری ندارید و مهارت‌های ترسیم کردن را بلد نیستید به سختی می‌توانید یک استاد نقاشی شوید.

اما برای آن‌که استاد شوید باید همیشه سرگرم آموختن باشید و مهارت‌هایتان را افزایش دهید.

شما باید این ذهنیت را از خودتان دور کنید که همیشه باید کاری را که دوست دارید، انجام دهید. خیر اینگونه نیست. این فقط یک توهم است. شما باید توان آن را داشته باشید که از پس هر چیزی که سر راهتان قرار می‌گیرد، برآیید.

مثل این است که بگویید من خیلی خوردن را دوست دارم و همیشه خوراکم را می‌خورم. اما دلیل نمی‌شود که بگویید من در صنعت خوراک تخصص دارم و می‌توانم کیفیت غذاها را  آنالیز کنم و برای رستوران‌ها دستورالعمل پخت غذاهای سری بنویسم. برای آن‌که بتوانید یک خوراکی را آنالیز کنید باید یاد بگیرید که غذای خوب چه غذایی است؟ و کیفیت خوب چیست؟ شما باید انواع خوراکی‌ها را بشناسید. مثلاً خوراک دریایی، گوشت یا سبزیجات چه خواصی دارند؟ همچنین باید روش‌های مختلف طبخ غذا را بلد باشید.

تمام مراحل فوق را اگر به سرانجام برسانید تبدیل به یک استاد می‌شوید. اما استاد شدن و موفق شدن دو مقوله‌ی کاملاً متفاوت هستند. برای موفق شدن به چیز دیگری نیاز دارید:

 اندکی بخت و اقبال + سختکوشی هدفمند!

هدف شما باید یافتن راهی باشد تا بتوانید نیاز مردم را کشف کنید.

راز موفقیت در هر کاری اینست که سه چیز را در کنار هم داشته باشید: ۱- ایده‌ای که لیاقت توجه داشته باشد ۲- کاری که از دست شما برمی‌آید (توانایی‌های شما چه هستند؟) و۳- چیزی که دنیا بدان نیاز دارد (نیاز بازار) در کنار همه‌ی این فاکتورها، اندکی شانس می‌خواهید. اما خوشبختانه سانش و اقبال درصد بزرگی از موفقیت را به خودش اختصاص نمی‌دهد.

حتما بخوانید  نابغه‌ها چگونه از ذهن خلاقشان برای در هم شکستن مشکلات استفاده می‌کنند؟

موفقیت شما به این وابسته است که به اندازه‌ی کافی تحقیق کنید تا نیاز مردم را کشف کنید و راهی برای استفاده از قدرتهایتان جهت

رسیدن به نقطه‌ی اشتراک نشان داده شده در شکل بکنید.

فاکتورهای گفته شده به نظر می‌آید که از کنترل و حیطه‌ی قدرت ما خارج هستند، اما تحت تسلط و کنترل در آوردن آن‌ها کاملاً شدنی است.

حالا که فهمیدید اشتیاق به‌تنهایی شاه‌کلید دستیابی به موفقیت نیست مرحله‌ی بعدی چیست؟

اگر به انجام کاری خیلی اهمیت میدهید و انجامش برای شما تبدیل به دغدغه شده است، رویش تمرکز کنید.

اگر نسبت به انجام کاری اشتیاق داشته باشید، انجامش برایتان ساده‌تر می‌شود. این اشتیاق به شما کمک می‌کند روی هدفی که می‌خواهید به آن دست یابید و بیشتر از هر کار دیگری برایتان دغدغه ایجاد کرده، تمرکز کامل داشته باشید.

اگر شدیداً روی انجام کاری تمرکز کنید و جزییات انجامش را با خودتان مرور کنید می‌دانید چه چیزهایی شما را از دستیابی به هدفتان باز می‌دارند.

فقط جزییات کاری که قرار انجام دهید را یاد نگیرید، بلکه تمامی اتفاقاتی که پیرامونش رخ می‌دهد را نیز بیاموزید.

مرحله‌ی نخست تمرکز بود اگر توانستید روی کاری تمرکز کنید وقتش رسیده مهارت‌های مورد نیاز آن کار را نیز بیاموزید.

استیو جابز به حدی به طراحی علاقه داشت که برای سرگرمی هم که شده در کلاس‌های خوش‌نویسی شرکت می‌کرد. تمامی کاری که استیو کرد، پیروی از خواسته‌ی قلبی‌اش بود. به همین سبب همه‌ی مهارت‌های جانبی برای دستیابی به هدف را نیز فرا گرفت.

سعی کنید یک چارت از مهارت‌هایی که فرا گرفته‌اید تهیه کنید. این چارت به شما کمک می‌کند، مسیر پیشرفت مهارت‌هایتان را دنبال کنید.

حتما بخوانید  اثربخش ترین شیوه شبکه سازی در رویدادها ویژه استارتاپ ها

این کار بسیار آسان است، کافی است جدولی متشکل از ستون‌های زیر تهیه کنید:

  • یک لیست از مهارت‌هایی که باید بیاموزید
  • یک لیست از مواردی که باید درباره‌اش تحقیقات کنید
  • یک لیست از کارهایی که باید به صورت عملی انجام دهید
  • یک ستون مربوط به پیشرفت کاری

به ستون‌های بالا یک مورد دیگر به نام هدف هم اضافه کنید تا همه چیز برایتان روشنتر شود.

وقتی برنامه‌ی یادگیری بالا آماده شد، پیشرفت شما هم آغاز خواهد شد.

از نقاط قوتتان به نحوی استفاده کنید تا بتوانید دنیا را به جای زیباتری تبدیل کنید.

وقتی در انجام کاری استاد شدید وقت آن می‌رسد که بین نقاط قوتتان و نیاز بازار ارتباط برقرار کنید.

اگر در یک زمینه‌ی بخصوص تخصص و تبحر دارید مردم باید باخبر شوند. بهترین راه برای دستیابی به چنین هدفی شناخت نیازهای روز مردم است و اینکه بلد باشید با توانایی‌هایتان برای آن نیاز راه حلی پیدا کنید.

استیو جابز معتقد بود که دنیا به یک تکنولوژی متفاوت نیاز دارد که بتواند زندگی مردم را آسان‌تر از همیشه کند.

مثلاً او حس می‌کرد گوشی‌های هوشمند بیش از حد بزرگ‌اند و برای جابجایی‌ها آزار دهنده‌اند. به همین دلیل آیپاد نانو، آیپاد تاچ و آیپد را به دنیا عرضه کرد.

موفقیت راهی است که بالاخره باید آن را طی کنید اما بهتر است همین الان شروع کنید.

اشتیاق به تنهایی متضمن موفقیت نیست. اما اگر اشتیاق به انجام کاری دارید در بسیاری از مواقع شما را رو به جلو هل می‌دهد.

شما باید مهارت‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی یک کسب و کار یا هر مسیر دیگری که به موفقیت مربوط است را کسب کنید. تنها به علاقه اکتفا نکنید یک گام عملی بردارید تا شما را مجاب به پیشرفت کند.

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *