پاسخ متداول ترین سوالات حوزه کسب و کار اینترنتی

پاسخ متداول ترین سوالات حوزه کسب و کار اینترنتی

در چند سال اخیر کسب و کار های اینترنتی بسیار رونق یافته اند و بسیار بیشتر از قبل شاهد شکل گیری شرکت های هستیم که هسته اصلی آن ارزش هایی است که اینترنت به وجود آورده است. هم اکنون فرصت ها و بازارهای به شدت بکری برای راه اندازی و بلوغ شرکت های اینترنتی در ایران وجود دارد اما به همان اندازه تهدید ها و چالش هایی در مسیر این مدل کارآفرینی و ایجاد کسب د وکار وجود دارد به طورمثال:

کارآفرینان زیادی را دیده ام که با همان نگرش سنتی که در بازار آفلاین کسب و کارشان را اداره می کردند وارد بازار آنلاین شده و شکست خورده اند. پس از آن اینطور نتیجه گرفته اند که اینترنت فضای مناسبی برای کسب و کار نیست و باید از آن فاصله گرفت.

در این مقاله متداول ترین و مهم ترین سوالات در حوزه کسب و کارهای اینترنتی را بررسی کرده ام و به آنها پاسخ داده ام ، اگر قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی دارید و سوال های زیادی ذهن تان را مشغول کرده است پیشنهاد میکنم این مقاله اصلا از دست ندهید. شاید پاسخ سوال تان را پیدا کردید.

پاسخ متداول ترین سوالات حوزه کسب و کار اینترنتی که باعث جلوگیری از ۹۰% شکست ها خواهد شد

با وجود رقیب های بزرگی مثل دیجیکالا آیا منطقی است که کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

یکی از سوال های بسیار مهم و البته متداول بسیاری از علاقمندان به کسب و کارهای آنلاین همین است و می شود از جهات مختلفی به آن پاسخ داد.

بسیار مهم و حیاتی است که هیچ صاحب کسب و کار نوپایی خودش را با کسب و کارهایی که بعد از سال ها و طی کردن چالش های زیادی به موفقیت رسیده اند مقایسه نکند. دیجیکالا و یا هر کسب و کار دیگری ابتدا کاملا شبیه به شما شروع به کار کرده اند و در واقع آنها هم در بسیاری از جهات برای رسیدن به تکامل سردرگم بوده اند و گام به گام پیشرفت کرده اند.

از جهتی دیگر ما به عنوان یک کسب و کار نوپا در اینترنت به دنبال سهم خودمان هستیم و با ایجاد ارزش های کوچک می توانیم در بسیاری از جهات نسبت به رقبا بزرگ پیشه بگیریم. به طور مثال گرایش مردم برای خرید محصولات بیشتر از قبل تخصصی تر شده است و مردم به دنبال آگاهی بیشتر و خرید باهوش تر هستند ، پس می توان نتیجه گرفت فروشگاه تخصصی اینترنتی در زمینه  ساعت و یا فروشگاه تخصصی اینترنتی  در زمینه کفش های ورزشی با ارائه اطلاعات بیشتر و ارزشمند به کاربران شانس بیشتری برای فروش نسب به فروشگاه های عمومی شبیه به دیجیکالا و با میلو خواهد داشت . در نتیجه فعالیت به صورت تخصصی در زمینه خاص به شدت قابلیت توسعه خواهد داشت و شما به عنوان کسب و کار نوپا سهم خود را از اینترنت خواهید گرفت.

حتما بخوانید  آهنربای جذب مشتری ؛ حیاتی ترین ابزار مورد نیاز هر کسب و کار اینترنتی

هزینه و سرمایه  راه اندازی کسب و کار اینترنتی چقدر است؟

پاسخ مطلق به این سوال بسیار سخت است چراکه فاکتورهای مختلفی در به دست آوردن هزینه و سرمایه اولیه دخیل است. به طور مثال شما قصد راه اندازی چه کسب و کاری (دسته بندی) خواهید داشت؟  مدل کسب و کار شما چگونه خواهد بود؟ ابتدا به فضای کار نیاز خواهید داشت یا می توانید کارهای اولیه و شروع کسب و کارتان را  از اتاق و یا پارکینک منزلتان انجام دهید؟ نیاز به نیروی انسانی خواهید داشت یا خیر ؟

اینها نمونه فاکتورها و پارامترهای متغییری است که در میزان ابتدایی سرمایه گذاری و هزینه های کسب و کار شما متفاوت است؟ اما برای شروع و توسعه  کسب و کارهای اینترنتی به سرمایه گذاری و هزینه های به مراتب کمتری  نسبت به کسب و کارهای دنیای واقعی نیار خواهید داشت. برای شروع اکثر کسب و کار اینترنتی نیاز به اجاره و یا خرید فضا نخواهید داشت و یا اگر می خواهید کسب و کارتان را توسعه دهید و دسته محصولات و یا خدمات  بیشتری را به فروشگاه تان اضافه کنید نیاز نخواهید داشت محل کسب و کارتان را گسترش دهید و کافیست صفحات وب سایت تان را بیشتر کنید.

هزیینه های معمول برای کسب و کار اینترنتی ، هزینه دامین ، هاست و یا سرور مناسب ، طراحی قالب سایت و کدونویسی ، هزینه نیروهای انسانی ، تبلیغات و ….. است.

پند بسیار مهم در مورد میزان سرمایه ابتدایی

اگر چه پول محرک و منبع بسیار ارزشمندی برای شروع و توسعه کسب و کار است اما در اغلب مواقع کارآفرینان و ایده پردازان خلاق با محدودیت در این منبع مهم مواجه هستند. سوال اینجاست که آیا همیشه برای شروع نیاز به سرمایه بزرگ وجود دارد؟

اگر بله، آیا سرمایه زیاد به تنهایی می تواند ضامن خوبی برای طی موفقیت آمیز مراحل آغاز، رشد و بلوغ یک کسب و کار باشد؟

اگر خیر، چه روشها و منابع جایگزین دیگری وجود دارند که می توانند فقدان منابع مالی را تا حدی جبران نمایند؟

فرمول ها، روشها و استراتژی های متعددی برای دست یابی به منابع ارزشمند وجود دارند که به ما کمک می کنند ضعف و محدودیت در یک منبع را با منابع دیگر جبران کنیم و پوشش دهیم. نمی خواهم به متدها و اصول مدیریت و رهبری در سازمان اشاره کنم و هدف از این گفتار اشاره به یکی از منابعی است که اگر درست انتخاب شود و درست پرورش یابد نه تنها می تواند محدودیت سایر منابع را پوشش دهد بلکه در شرایط مناسب می تواند به یک مزیت استراتژیک پایدار مبدل شود که به راحتی قابل تقلید نخواهد بود و لذا می تواند برای رقابت با سایر کسب و کارها بطور موثر بکار گرفته شود.

کسب و کار یا شغل من هیچ ارتباطی با اینترنت ندارد

تقریبا هر چیزی را می توان در اینترنت بازاریابی کرد و به فروش رساند و این در سال های نه چندان دور آینده بیشتر به چشم خواهد آمد. بسیاری از علاقمندان به کسب و کار اینترنتی از عدم ارتباط جامع مخاطب و مشتریان کسب و کارشان با اینترنت صحبت میکنند و به این نکته اشاره میکنند که محصول شان را نمی توانند در اینترنت به فروش برسانند.

حتما بخوانید  چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشیم؟

اوایل کارم که به کسب و کارها برای اینترنتی شدن مشاوره میدادم من هم همینطور در این مورد فکر میکردم ولی زمانی که کسب و کارهایی که به هیچ عنوان تصور نمیکردم فروش و یا تماسی داشته باشند به موفقیت روزانه یک الی دو سفارش آن هم محصول صنعتی گرانقیمت ۸ الی ۱۶ میلیون می رسیدند خودم هم باورم نمیشد.

پس به طور کلی تا چیزی را امتحان نکرده ایم نمی توانیم در مورد آن به صورت صد درصد صحبت کنیم. از طرفی فرهنگ خرید اینترنتی در ایران تازه شکل گرفته است و ما با وجود رشدهای خوب در این چند سال تازه در ابتدای مسیر هستیم و کسانی که صد درصد فکر میکنند که هیچ شانسی در حال حاضر برای فروش اینترنتی ندارند و با همین طرز فکر کسب و کار خورد را اینترنتی نکنند حتما آینده را از دست خواهند داد چرا که می توانند با سرمایه گذاری کم و گام های کوچک و پیوسته به رهبر آینده بازار خود تبدیل شوند.

 وجود رقبای زیاد برای کسب و کار من

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان کسب و کار وجود رقیب در حوزه ای به شدت به نفع شماست تا شما اصلا رقیبی نداشته باشید واین برای شما بیشتر فرصت است تا تهدید. اما برای موفقیت در کسب و کارهایی که رقابت شدیدی دارند می توانید از یک بازار بسیار خاص یا به عبارت دقیق‌تر، بازار گوشه (niche markett) شروع کنید و رفته رفته آن را گسترش دهید.

کسب و کار اینترنتی به چه مجوزهایی نیاز دارد؟

مجوزهای عمومی کسب و کار  اینترنتی

حتما بخوانید  5 تبلیغ فوق انگیزشی و دروغ که باید در مورد کسب و کار اینترنتی بدانید

داشتن این مجوز برای هر کسب و کار اینترنتی صرف نظر از رشته و تخصص الزامی است ٬ از جمله این مجوزها نماد اعتماد الکترونیکی و پروانه کسب و کار است.  برای دریافت اطلاعات بیشتر و آشنایی کامل با آئین نامه های تجارت الکترونیک و راهنمای دریافت پروانه و نماد کسب و کار را بخوانید.

همچنین سایت خود را صرف نظر از نوع فعالیت در ستاد ساماندهی  اسلامی ثبت نمائید.

مجوزهای اختصاصی کسب و کار اینترنتی

این مجوزها شامل همان گروه صنفی است مثلا برای فروش محصولات سمعی و بصری یا فرهنگی مثل کتاب به مجوز وزارت ارشاد، برای محصولات حوزه سلامت و درمان به مجوز وزارت بهداشت و درمان و یا هر صنفی نیاز به پروانه اختصاصی همان صنف یا اتحادیه می باشد.

سئو سایت مان را برونسپاری کنیم یا خودمان انجام دهیم؟

سئو یک فرآیند مدیریتی و تکرار شونده است ٬ این که شما سایت تان را یک بار سئو کنید و فکر کنید همیشه در صدر نتایج جستجو هستید فکر اشتباهی است و رقبا سریعا جای شما را خواهند گرفت. این نکته را در نظر بگیرید هیچ شرکت و یا متخصص  حرفه ای سئو این تعهد و تضمین را به شما نخواهد داد  که بتواند در کلمه ایی شما را به صدر نتایج گوگل بیاورد و از آن مهم تر برای همیشه این کار را کند.

پیشنهاد من برای پیشرفت و بیشتر دیده شدن کسب و کار شما این است که أصول سئو را یک بار برای همیشه یاد بگیرید تا بتوانید سایت تان را صحیح بهینه سازی کنید و همیشه در نتیاج گوگل بالا باشید..

برای گرفتن درگاه بانکی باید چیکار کنم و چقدر زمان می بره ؟

تفاوت کسب و کار اینترنتی با کسب درآمد از اینترنت؟

کسب و کار اینترنتی برای کسب و کارهایی که فقط می توانند به یک منطقه جغرافیایی خدمات ارئه دهند مثل خشکشویی مناسب است؟

برای راه اندازی سایت و یا فروشگاه اینترنتی از شرکت های طراحی سایت استفاده کنیم و یا خودم این مهارت و تخصص را آموزش بیبینم و شروع کنم؟

من نه ایده ای دارم و نه کسب و کاری دارم که بتوانم کسب و کار اینترنتی داشته باشم؟

 

جواب سوالاتون رو پیدا نکردین؟

اگر پاسخ سوالاتون را در این مقاله آموزشی پیدا نکردید ، می توانید سوال خودتان را در قسمت دیدگاه ها بنویسید تا بررسی شود و به آن پاسخ داده شود.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *