بگذار همه بگویند دیوانه است!

بگذار همه بگویند دیوانه است

روزی نیست که ایمیل ، تلگرام و یا تلفنی با موضوع نحوه شروع استارتاپ  و تردیدهای قبل از شروع آن دریافت نکنم و جالب است که اکثر تیم هایی که استارتاپ شان را راه اندازی کرده اند و در میانه راه هستند  و یا آنهایی که به تازگی قصد دارند استارتاپ شان را آغاز کنند ، سوالات و تردید های مشابه به هم دارند ، به طور مثال همگی  نا امید و هیچ اعتمادی به ایده شون ندارند و یا پیشرفت و رشد استارپ شون را در گرو جذب سرمایه می دونند.

وقتی از آنها می پرسم دلیل این نا امیدی و عدم اعتماد به نفس چیه ؟ می گویند از با افراد زیادی در مورد ایده مون صحبت کردیم و اکثر آنها پاسخ میدهند که این کار شدنی نیست و یا برای شروع نیاز به سرمایه زیادی خواهید داشت. و من در پاسخی کوتاه و صریح می گویم «بگذار همه بگویند دیوانه است»

کمبود دانش و تجربه و عدم تمرکز تیم ها بر روی کارهای مهم استارتاپ ، مهم ترین عامل ایجاد تردیدهای ابتدای مسیر است.

در زیر 3 نمونه از دغدغه ذهنی بچه هایی که قصد راه اندازی استارتاپ  دارند را با شما به اشتراک گذاشته ام.

چالش های شروع استارتاپ

1- چه حوزه ای  را انتخاب کنم

90 درصد سوال های ابتدایی بچه ها همین است ، می خواهند بدانند چه کسب و کاری و در چه حوزه ایی راه اندازی کنند تا درآمد خوبی داشته باشند. اگر نگاهی به کسب و کارهای موفق در حال حاضر جامعه بیندازید میبینید که آنها قبل از اینکه به دنبال درآمد و سوددهی قابل توجهی باشند ، به دنبال این هستند که کسب و کارشان چه مشکل اساسی و قابل توجهی از مردم را حل میکند و اساس کارشان بر همین مبنا است. نه اینکه بعد از راه اندازی کسب و کار به چه میزان درآمد و سودهی خواهند رسید.

حتما بخوانید  ۷ راه برای کسب اولین درآمد میلیونی

پس اگر خودتان و یا کسانی شما را تشویق میکنند که حوزه ایی را انتخاب کنید که سود فراوانی داشته باشد ، سخت در اشتباه هستید و به خاطر همین است که استارتاپ های شبیه به هم زیادی وجود دارد. یا تاکسی آنلاین هستند  یا پیک موتوری و یا سایت ساز هستند. پس لطفا به جای اینکه شبیه به دیگر کسب و کارها باشید و بیبینید دیگران  به شما چه حوزه ایی را پیشنهاد میکنند ، بروید در دل جامعه و با مردم زندگی کنید و به آنها خوب نگاه کنید و ببینید چه کاری انجام شود از مشکلات مردم کم میشود و در نتیجه زندگی آسان تری خواهند داشت.

2- سرمایه باشد همه چیز حل میشود

برایم بسیار جای تعجب دارد که تیمی هنوز کسب و کار خودش را شروع نکرده است و لنگ سرمایه است. ازشون میپرسم سرمایه را برای چه می خواهید ؟ کسب و کارم نیاز به منابع انسانی ، تبلیغات وسیع اینترنتی دارد و طی یک سال به نقطه سر به سر می سد. و برای ثابت کردن ادعایش کسب و کارهای بزرگ و موفق امروزی مثل شیپور و دیجیکالا را مثال میزند.

بگذارید خیالتان را راحت کنم ، هر چیزی وقتی دارد و جذب سرمایه در زمان مناسب به کسب و کار شما کمک زیادی خواهد کرد و برعکسش کسب و کارتان را نابود خواهد کرد. کسب و کارهای موفق بعد از گذشت زمان زیادی و رشد اولیه  نسبتا خوبی شروع به جذب سرمایه کرده اند و این در حالی است که کسب و کارشان کاملا قابل دفاع برای سرمایه گذار است . پس لطفا از کم شروع کنید و سریع رشد کنید.

حتما بخوانید  ۵ اشتباه وحشتناک پایه گذاران استارت آپ که هرگز نباید مرتکب شوید

3- نا امیدی و عدم اعتماد به نفس

اگر کسب و کارتان را شروع کرده اید و یا قصد دارید که شروع کنید ، اجازه نا امیدی نخواهید داشت ، هر چیزی که حس نا امیده به شما میدهد را سریعا از خودتان دور کنید و با انرژی ادامه دهید.

این بسیار مهم است که به ایده خودتان اعتماد داشته باشید و اگر در مرحله توسعه هستید بسیار مهم است که بدانید بازار از آن چیزی که شما تصور میکنید بزرگ تر  است و شما فقط با اعتماد به نفس می توانید درصد بیشتری از بازار را برای خود کنید و تبدیل به رهبر بازار شوید.

پس لطفا همین حالا با انگیزه و شوق زیاد ، برنامه استارتاپ تان را مرور کنید ، باهوش و با جسارت و آرام آرام رشد کنید. به آینده فکر نکنید ، آینده خودش خواهد آمد.

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *