آموزش مراحل طراحی وب سایت حرفه ای

آموزش مراحل طراحی وب سایت حرفه ای

البته که نمی شود تعریف ۱۰۰% مطلق برای مراحل طراحی سایت در نظر گرفت و بستگی به عوامل فنی و غیرفنی زیادی دارد اما دراین مقاله سعی کردیم شما را با قدم های اصلی این کار آشنا کرده تا اگر تصمیم گرفته اید به یک طراح وب سایت حرفه ای تبدیل شوید، از ادامه مسیر آگاه باشید.

انوع وبسایت

سایت های استاتیک

سایت های استاتیک Static که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و معمولا شرکت ها و یا افراد برای حضور در اینترنت از این مدل سایت ها استفاده می کنند. خوب همانطور که از اسم آن مشخص است (استاتیک) این مدل سایت ها تغییرات بسیار کمی (ویرایش محتوا) در طول سال و یا سالها دارند و معمولا این کار توسط طراح حرفه ای و یا شرکت طراحی وب انجام می شود. طراحی وب سایت استاتیک با استفاده از HTML ، CSS و Java Script انجام می شود و با توجه به حجم کم کدنویسی و همین طور کلاینت بیس بودن این مدل سایت ها سرعت بارگذاری بسیار بالایی بوده و همین امر تاثیر بسزایی در بهبود تجربه کاربری آن دارد. لذا از نظر موتورهای جستجو مانند گوگل نیز سریعتر موفق به کسب تاییدیه میشوند و در نتایج جستجو ظاهر میگردند. در نظر داشته باشید رعایت اصول سئو در سایت  staticاستاتیک به مراتب آسان تر از انواع دیگر است.

سایت های داینامیک

نقطه مقابل سایت های استاتیک ، سایت های پویا یا Dynamic هستند. این یعنی تغییرات محتوایی در این سایت ها زیاد انجام می شود و به همین دلیل و برای ساده کردن ویرایش و یا درج محتوای جدید یک سیستم مدیریت محتوا روی سایت وجود دارد که مدیر سایت به راحتی می تواند اقدام به درج ، حذف یا ویرایش محتوای سایت خود کند و محدودیتی در این امر نداشته باشد. توسعه و پیاده سازی سایت های استاتیک معمولا با زبان های برنامه نویسی PHP و ASP.NET انجام می شود. با توجه به حجم کدها سرعت بارگذاری سایت پویا کندتر از نوع استاتیک است.

حتما بخوانید  6 دلیل بسیار مهم که کسب و کار اینترنتی شما به زودی به سودآوری نخواهد رسید

بررسی مراحل طراحی سایت

هدف این مقاله این است که شما را با مراحل حرفه ای طراحی سایت آشنا کرده تا شما فرآیند این کار را بهتر بشناسید و اگر به دنبال یادگیری این تخصص و مهرات هستید بدانید در چه حوزه هایی باید یادگیری تان را بیشتر کنید و در چه مراحلی تخصص و مهارت کافی دارید. این مراحل برای طراحی سایت شرکتی ، شخصی، پزشکی فروشگاه اینترنتی و…. مشابه است.

در نظر بگیرید پیش فرض ما در اینجا این است که شما به عنوان طراح و توسعه دهنده فعالیت میکنید و قصد دارید برای مشتریان تان  وب سایت آماده سازی کنید.  

هرکدام از مراحل و گام های طراحی سایت دارای ضرورت و اهمیت ویژه ای هستند. ساده انگاری درمورد هر کدام از این مراحل می تواند بر روی سایر مراحل طراحی نیز اثر منفی داشته باشد.

نیازسنجی و برنامه ریزی ساخت سایت

نیازسنجی و مشخص کردن امکانات سایت جزء مهم ترین مراحل طراحی سایت است. اینکه سایت برای چه جامعه مخاطبی طراحی شود و چه نیازهایی از کاربر را برطرف سازد. اطلاعات مذکور به همراه درخواست های مشتری در قالب یک پروپوزال مستند شده و به تایید طرفین میرسد. بعد از این مرحله عملا روند طراحی سایت برای شما آغاز شده است

تحقیق و بررسی محتوا

بعد از مرحله اول و اینکه کاملا مشخص شد مشتری چه انتظاراتی دارد واصول طراحی سایت به تایید طرفین رسید، وقت آن است که به عنوان طراح وب سایت محتوا و اطلاعات سازمانی را جهت استفاده در سایت از مشتری دریافت کنید و یا به مشتری پیشنهاد دهید. این محتوا می تواند شامل متن، تصاویر، لوگوی تجاری، اطلاعاتتماس، متن درباره ما، لیست و نمونه محصولات، خدمات، رنگ برند و یا سازمان و… باشد.در صورت تایید طرفین به مرحله بعدی خواهید رفت.

حتما بخوانید  ایمیل مارکتینگ در صدر جدول بازاریابی ۲۰۱۷

طرح اولیه wireframe

فرض کنید یک زمین خالی دارید و می خواهید روی کاغذ یک نقشه اولیه برای آن ترسیم کنید و جای اتاق ها ، آشپزخانه ، دستشویی ، حمام  و همین طور حال و پذیرایی را مشخص کنید. دقیقا همین کار را برای سایت نیز انجام خواهید داد، طرح گرافیکی اولیه سایت یا اسکچ نخستین مرحله از روند طراحی وبسایت است ، در این مرحله شما طرح پیشنهادی خودتان را به مشتری نشان خواهید دارد و مشتری تغییرات مورد نیاز خود را روی اسکیچ ترسیم میکند ، سعی کنید مشتری را با استفاده از تجربیات خودتان راهنمایی کنید و مزایا و معایب هر تغییری را به آنها گوش زد کنید. در این گام از تمامی صفحات سایت مانند صفحه اصلی، درباره ما، تماس با ما، بلاگ و کلیه بخش های دیگر وبسایت، طراحی اولیه ای صورت گرفته و آنچه قرار است کاربر ببیند به تصویر کشیده میشود. سپس شما به عنوان طراح سایت و مشتری روی این نمونه ها به توافق رسیده و وارد مرحله بعدی واصلی خواهید شد.

طراحی قالب اصلی سایت

در این مرحله شما باید دانش و تجربه کار کردن با نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ را داشته باشید ، طرح اسکیچ سایت در این مرحله  به طرح گرافیکی تبدیل خواهد شد و باید تمام ملاک های ایده آل طراحی سایت مثل رنگ سازمانی ، نوع طراحی براساس نوع تجارت و فعالیت و … ایجاد شود تا کاربر با سایتی یکپارچه و منظم مواجه شود. حتما در نظر بگیرید تمامی عناصر گرافیکی و بصری نیز قبل از پیاده سازی به تایید مشتری برسد. در پایان این مرحله و قبل ورود به مرحله بعد ، بسیار مهم است که کلیه صفحات و عناصر گرافیکی را به مشتری نشان دهید و تایید مشتری را بگیرید.

کدنویسی سایت

در این مرحله  طرح نهایی که در نرم افزار گرافیکی ایجاد کردید به کد تبدیل خواهید کرد. شروع فرآیند برنامهنویسی بسته به اینکه سایت استاتیک است یا داینامیک متفاوت است. ولی به طور کلی ازترکیب زبان های HTML ، CSS، Java Script برای انجام کدنویسی کلاینت و آنچه که کاربر میبیند یا باآن تعامل دارد استفاده خواهیم کرد.

حتما بخوانید  دستورالعمل فروش محصولات و دوره های آموزشی آنلاین : بازاریابی ایمیل

و همچنین برای قسمت سرور سایت نیز یک از تکنولوژی برنامه نویسی PHP  و یا ASP.NET  را استفاده خواهیم کرد. البته زبان های دیگری برای انتخاب بخش سرور سایت وجود دارد که شما می توانید انتخاب کنید و همه چیز بستگی به نوع پروژه شما و البته توانایی های شما دارد.

یکی از راه های دیگر در قسمت سرور و یا مدیریت سایت ، انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا همان CMS (Content Management System)  است که در حال حاضر مرسوم ترین آنها وردپرس یا جوملا است. در این مدل شما سایت را طراحی و حتی تبدیل به کدهای کلاینت خواهید کرد و در نهایت آن را تبدیل به یک قالب استاندارد وردپرس و یا جوملا خواهید کرد و آن را روی CMS مدنظرتان نصب میکنید و از آن استفاده می کنید.

تست و بازنگری سایت

پس از اتمام کدنویسی، وقت آن است که سایت را ابتدا با داده های آزمایشی و یا واقعی در لوکال تست کرده ، در واقع یک خروجی کلی از سایت را به مشتری نمایش می دهیم و اگر باگ یا مشکلی در سایت وجود داشت را بررسی ئو سپس اصلاح می شود. نظرات مشتری را دریافت کرده و اگر نیاز به تغییرات جزئی بود آن را انجام میدهیم ولی اگر تغییرات مد نظر زیاد بود و با توجه به اینکه مشتری هر مرحله از طراحی سایت را تایید کرده است ، فاکتور جداگانه ای برای اعمال درخواست مورد نظر صادر خواهد شد.

تحویل و آموزش کار با پنل سایت

بسیار خوب ، تا اینجا شما موفق شده اید وب سایتی را آماده سازی کنید و وقت آن است که دانش استفاده از سایت را به مشتری انتقال دهید و به آنها آموزش دهید که چگونه سایت را مدیریت کنند، نحوه ثبت ، ویرایش و یا حذف انواع محتوا را آموزش به مشتری آموزش دهید و اگر مشتر سوالی داشت به آنها پاسخ خواهید داد و پس از تایید کارفرما سایت به طور کامل روی دامنه اصلی اجرا شده و پذیرای بازدیدکنندگان میشود.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *