۶ کلید اصلی برای نتایج حیرت انگیر در کسب و کارتان

آیا کسب و کارتان به نتایج هیجان‌انگیزی که همیشه آرزویش را داشتید، نرسیده است؟ آیا می‌دانید چه فاکتوری را در معادلات تجاری خود در نظر نگرفته‌اید؟ می‌خواهید راز باروری تجارت‌های بزرگ را بفهمید؟ پس با ما باشید تا این عوامل را که حاصل سال‌ها تجربه است، کشف کنید.

خیلی‌ها وقتی در محیطی با شرایط عالی قرار می‌گیرند، بیشترین بازدهی خود را دارند. اما از نظر من عمل‌کرد کاری ممتاز، در شرایطی که همه چیز بر وفق مراد است، تعریف نمی‌شود. یک شاغل نمونه، تازه در بدترین اوضاع کاری داشته‌هایش را رو می‌کند. باروری و ذهن خلاق هیچ ربطی به شانس و اقبال ندارد، بلکه بیشتر به نیت و هوشیاری افراد برمی‌گردد. اگر شرایط کنونی شما، نوع تجارت و مدل اهدافی که در ذهن دارید را نادیده بگیریم، باروری و تولیدکنندگی نقشی حیاتی در بهبود نتایج کاری دارند.
یکی از مورد علاقه‌ترین تعاریف من از تولید این‌است: استفاده از زمان، انرژی، هوش، منابع و فرصت‌ها در راستای نزدیک شدن به اهداف. اگر حرکتِ رو به جلو، ارتباطات و دستاوردهای ما، روند ثابتی داشته باشند، خیلی از کارها روی سرمان خروار می‌شود. این لیست وظایف آن‌قدر طویل می‌شود که حس می‌کنیم، هیچ‌وقت پیشرفت نخواهیم کرد. احساس می‌کنیم به‌جای آن‌که قرار بوده ما دنیای پیرامون را کنترل کنیم، این دنیای پیرامون است که ما را کنترل می‌کند.
۶ تکنیک کارآمد و البته مورد علاقه‌ی خودم را که منجر به پیشرفتی دراماتیک در حرفه‌تان می‌شود را این مقاله و در ادامه‌ی کار توضیح می‌دهم. این تکنیک‌ها فوق‌العاده قوی هستند، اما در استفاده از آن‌ها محتاط باشید. سعی نکنید همه‌ی آن‌ها را یک‌جا پیاده کنید. آن‌ها را گلچین کنید. هر کدام را که فکر می‌کنید بیشتر متناسب با حال و وضع کنونی حرفه‌تان است، انتخاب کنید تا به یاری خدا بهترین نتیجه‌ی ممکن را دریافت کنید.

۶ کلید اصلی که باید در کسب و کارتان رعایت کنیدتا موفقیت های چشم گیری داشته باشید

۱– سادگی

اگر واقعاً می‌خواهید در تجارت موفق باشید و اصطلاحاً جای پای‌تان را سفت کنید، باید همه چیز را ساده کنید. پیچیدگی در تجارت هیچ جایی ندارد. اگر هزاران فکر و مشغله در ذهن‌تان باشد، به کارهای اصلی نمی‌رسید. پس اولویت تمرکزتان را روی انجام چندین کار کوچک ولی با اولویت بالا بگذارید. با این کار انگیزه‌تان زیاد می‌شود. بسیاری از کارهایی که شما در فرآیند تجارت‌تان انجام می‌دهید، ماحصل قابل ملاحظه‌ای ندارند- در بهترین شرایط چیزی را از دست نمی‌دهید. یک مثل قدیمی هست که می‌گوید ؛ آدم همه‌کاره و هیچ‌کاره؛ پس روی اندک کارهایی که نیروی پیش‌ران تجارت شما را افزایش می‌دهند، متمرکز شوید. اگر به‌جای کمیت روی کیفیت تمرکز کنید و روی همان اندک کارها، بدون استرس و با توجه کامل زمان بگذارید، موفقیت به شما نزدیک‌تر خواهد بود.

حتما بخوانید  برندینگ ؛ مهم ترین چالش استارتاپ ها و ۷ اصل برای موفقیت در آن

۲-برنامه‌ریزی

هر چه صلح و آشتی طولانی‌تر باشد، تلفات جنگ کم‌تر می‌شود.

ترفند ذهن خلاق این‌است: باید با خودتان کنار بیایید که انجام چه کاری و در چه زمانی به صلاح من است. یعنی چه کاری برای تجارت خوب است. باید آن‌قدر این ترفند را با خودتان تکرار کنید که ملکه‌ی ذهن‌تان شود. با گوشت و استخوان‌تان عجین شود. این عادت‌ها را می‌توانید آن‌در تکرار کنید که به‌صورت ناخودآگاه و اتوماتیک در رفتار شما نمود پیدا کنند. سوال‌هایی که در بخش زیر می‌آورم، از مورد علاقه‌ترین و کاربردی‌ترین‌هایی هستند که تا به‌حال با آن‌ها برخورد کرده‌ام.

  • هفته‌ی پیش چه کاری را با موفقیت کامل به سرانجام رسانده‌ام؟
  • آیا ذهنم را روی همان ۲۰٪ وظایفی که منجر به ۸۰٪ درصد نتیجه‌ی مطلوب می‌شوند، متمرکز کرده بودم؟
  • این هفته چه کارهایی الزاماً باید انجام شوند، تا هفته‌ی موفقی داشته باشم؟
  • باید به رعایت چه نکات و مقدماتی پایبند باشم و به هیچ‌وجه نباید پشت گوش بیاندازم؟
  • چه کارهایی باعث رشد تفکر در من و این تجارت می‌شوند که هم‌زمان قدمی رو به جلو به شمار می‌آیند؟ یعنی هم خدا را داشته باشم و هم خرما را!

تعهدات و کارهای الزامی شما، باید بر اساس منطق و استراتژی انتخاب شوند. پس در تمام طول مدت باید به آن‌ها پایبند باشید. هدف این بخش استفاده از تجربه‌های قبلی شما در راستای ایجاد مقدمات کارهای آینده است.

۳– خودتان را وقف کنید

مهم‌ترین دلیلی که مردم نمی‌توانند همه‌ی فکرشان را به طور پیوسته روی یک کار، متمرکز کنند، این‌است که نمی‌توانند خودشان را وقف همان وظیفه‌ی در جریان یا هدفی که به خاطرش می‌جنگند، بکنند. منظورم از وقف کردن این‌است که بقیه‌ی احتمال‌های جایگزین را نادیده گرفته و تنها روی همان استراتژی متمرکز شوید. به دلیل اهمیت کاری که انجام می‌دهید، واقف باشید. اگر کاری را عقب بیاندازید، به هدف‌تان نمی‌رسید. پس یا خودتان را درگیر کاری نکنید، یا اگر درگیرش شدید، اهمیت‌اش را بفهمید. چون اگر رویش متمرکز نباشید،‌ هدف روز به‌روز دورتر می‌شود.

حتما بخوانید  اثربخش ترین شیوه شبکه سازی در رویدادها ویژه استارتاپ ها

۴– روزتان را طولانی کنید

نحوه‌ی سپری کردن روزها، یک معیار مناسب از شخصیتی است که قرار است به آن تبدیل شوید.
روزتان را پرانرژی شروع کنید. ذهن‌تان را به‌گونه‌ای آماده کنید که در بهترین شرایطش باشد. ذهن سالم یعنی تفکر بهتر، رفتار بهتر و احساس بهتر! این نتایج به شما در اتخاذ تصمیم‌های بهتر در حوزه‌ی کاری بسیار یاری‌رسان است. شما وقت‌تان را متناسب با کارتان تنظیم نمی‌کنید، بلکه کارتان را متناسب با زمانی که در اختیار دارید، برمی‌گزینید. جهش بزرگ زمانی رخ می‌دهد که در ابتدای یک روز کاری به جای بررسی و خواندن ایمیل‌های مردم، ساعت اول را صرف تمرین و پیشرفت شخصی خود کنید. ایمیل‌های مردم دستورالعمل کاری امروزتان را تعیین نمی‌کنند، بلکه شما آن را مشخص می‌کنید!!! بسیار مهم است راهی را در پیش بگیرید که به درستی‌اش مطمئن هستید. پیش از آن‌که افکار و کارهای مزاحم شما را کنترل کنند، راهشان را سد کنید.

۵– تمرین و تلاش مداوم

اگر نسبت به کاری دانش کافی دارید، اما نمی‌توانید خوب انجامش دهید، تا جایی که امکان دارد، آن را تمرین کنید. تمرین بیشتر به معنای دریافت نتیجه‌های بهتر است. پس اگر کاری هست که در ذهن‌تان به درستی‌اش مطمئن‌اید، آن‌قدر تمرینش کنید تا استادش شوید. بازیکنان حرفه‌ای بسکتبال هم بلدند توپ را به طرف سبد بیاندازند. پس چرا این‌همه تمرینش می‌کنند؟ چون به این درک رسیده‌اند که باید آن‌قدر تمرینش کنند تا در ناخودآگاه ذهن‌شان رخنه کند و به سطح بالاتری از عملکرد برسند.
شما هم اگر کاری را مداوم تکرار کنید، ماهیچه‌های ذهن‌تان قوی می‌شوند. در کنار تمرین زیاد، زمان خودش به طرز اعجاب‌انگیزی، کار بی‌دغدغه، سریع و زیبای شما را حمایت می‌کند. ذهن خلاق و بارور نیز همین‌طور است. تمرین، باروری ذهن را به حداکثر می‌رساند. تلاش کنید با نشستن در یک جا، تنها روی یک نتیجه‌ی خاص تمرکز کنید. آن‌قدر روی عملکرد عالی و رعایت نکات کاری دقت کنید که تبدیل به یک عادت شوند. ذهنی که نصیب‌تان می‌شود، عملکردی در کلاس جهانی دارد.

حتما بخوانید  ۴ روش برای اینکه پیروزی و موفقیت تبدیل به یک عادت شود

۶– همیشه هدف‌مند باشید

تصویر ذهنی شما، شرایط و احساسات شما، چراغ راه‌تان هستند. این نیت‌ها را به‌گونه‌ای در کنار هم بچینید که الهام‌بخش شما باشند، شما را متمرکز نگه دارند و اجازه‌ی تنبلی را به شما ندهند. این نیت‌ها باید هم‌سو با اهداف از پیش تعیین شده‌ی شما باشند. فعالیت بی هدف، ارزش و ثروت شما را هدر می‌دهد.
پیشنهاد من به شما یک کار بسیار جالب است: همه‌ی اهدافی که منجر به باروری و تولید در طی تجارت‌تان می‌شوند را روی یک برگه بنویسید. ۵ هدفی که از همه اولویت بیشتری دارند را به همراه دلیل انتخاب این ۵ هدف، روی این برگه یادداشت کنید. این برگه بینشی در شما ایجاد می‌کند که می‌گوید چه کارهایی را نباید انجام دهید. این برگه به شما گوش‌زد می‌کند که روی مهم‌ترین چیزها تمرکز کنید. هرگز بنده‌ی تلفن و تماس‌های آن نباشید. هر کاری که دوست دارید و سبکی که می‌پسندید را در زندگی پیاده کنید. این کار را برای خودتان انجام دهید، نه برای دیگران!

از شما می‌خواهم، در ابتدا نظرتان را درباره‌ی این مقاله و تاثیری که روی شما گذاشته، بنویسید. سعی کنید ۳ تا از مهم‌ترین هدف‌هایی که باعث می‌شوند با تمرکز روی آن‌ها، کارتان بهتر پیش رود یا جهشی در زندگی‌تان ایجاد شود را نیز با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *