۱۳ قانون عجیب زندگی که با استفاده از آن دائما انگیزه می گیرید

13 قانون عجیب زندگی که با استفاده از آن دائما انگیزه می گیرید

همه ما قوانینی داریم که از آن پیروی می کنیم. بعضی از این قوانین زاتی هستند مثل خندیدن، یا تکان دادن دست کسی هنگام سلام کردن؛ بعضی دیگر باید در ما ایجاد شوند و سپس در طول زمان به عادت تبدیل شوند.

عاداتِ خوب، زمانی که روزانه تکرار شوند تاثیر زیادی روی زندگی ما می گذارند. از یک عضو انجمنِ کارآفرینان جوان سوال کردم چه قوانینی در زندگی اش وجود دارد که همیشه از آن پیروی می کند؟

وی ۱۳ قانون نام برد که در اینجا برای شما لیست کرده ام:

۱- اتفاقاتِ زندگی ۱۰ درصد است، ۹۰ درصد زندگی به نحوه واکنش شما بستگی دارد

جمله ای پندآمیز که بیشتر مواقع به آن رجوع میکنم این است: ” آنچه در زندگی ام اتفاق می افتد ۱۰ درصد تعیین کننده است، ۹۰ درصد دیگرِ زندگی من، به نحوه واکنش ام بستگی دارد.”  این جمله هم در زندگی شخصی و هم در حیطه ی کاری راهنمای من بوده است و جمله کاملا درستی است زیرا در مورد تمام افراد صدق می کند: همهء ما در زندگی با چالش هایی مواجه می شویم که هنگام واکنش نشان دادن، حق انتخاب داریم یعنی می توانیم برخوردی مثبت یا منفی داشته باشیم.

۲- در زندگی بیشتر بخشنده باشید تا گیرنده

قانون دوم به همین سادگی است. به جای اینکه در این جهان مصرف کننده باشید سعی کنید از وقت، پول یا استعدادهای خود بیشتر ببخشید. با این کار تجارب فراوانی کسب می کنید، ارتباط شما با اطرافیان زیاد می شود و به مرور به انسانی غنی تبدیل می شوید.

۳- قول دهید و به قول خود عمل کنید

پدرم با کار کردن در مزرعه و زندگی در روستا بزرگ شد یعنی جایی که میتوان به راحتی با رعایت این دو اصل، شهرتی کسب کرد. او به من آموخت قول دادن و عمل کردن به آن، بهتر از این است که انسان نسبت به انتظارات مردم بی تفاوت باشد. اکثر ما در جوامعِ تجاریِ کوچک، به تجارت می پردازیم و حتی اگر با انتظاراتِ بیش از اندازه مردم مواجه شویم قطعا می توانیم کارهای بیشتر و بهتری انجام دهیم تا اینکه ندانیم دیگران چه انتظاراتی دارند.

حتما بخوانید  9 روش ویژه که شما را به یک مدیر فوق العاده تبدیل میکند و برای پیشرفت به آنها نیاز خواهید داشت

۴- اینقدر پولدار نیستیم که چیزهای ارزان بخریم

مادرم قبلا می گفت: ” اینقدر پولدار نیستیم که چیزهای ارزان بخریم.” کالاهای ارزان دوامی ندارند؛ از این رو جایگزین کردن آنها، زمان و هزینه بیشتری از ما هدر می دهد تا اینکه از همان اول چیزهای با کیفیت بخریم. این نکته در مورد رفتارهایمان نیز کاربرد دارد یعنی اگر از همان ابتدا درست عمل کنیم کارمان راحت تر می شود تا اینکه مرتبا در حال اصلاح کارهای بی کیفیت گذشته مان باشیم.

۵- خنگ! ساده اش کن

یکی از ساده ترین درس های زندگی که در جوانی از پدرم یاد گرفتم همین جمله ای بود که به من می گفت: “خنگ! ساده اش کن.” این جمله مثل چراغی همیشه راهنمای من بوده و زمانی که مسائل، پیچیده و غیر قابل تحمل می شوند آن را به خودم گوشزد می کنم؛ یعنی به عقب بر می گردم و ساده اش می کنم. معمولا میتوان با تقسیم کردن مشکلات به بخش های کوچک تر و ساده کردن آنها،  به نتایج مطلوب دست یافت. پدر متشکرم!

۶- تجارت و زندگی شخصی را از هم جدا نگه دارید

برای یک فرد کارآفرین بسیار ساده است که تجارت را با زندگی شخصی قاطی کند؛ اما این کار باعث خطاها و دردسرهایی می شود که هم روی تجارت و هم روی زندگی اثر منفی می گذارد. بهتر است این دو، از نظر حضور اجتماعی، ارتباط، پول و فعالیت های روزانه از هم مجزا باشند.

۷- از قانون طلایی استفاده کنید

با دیگران طوری باشید که دوست دارید آنها با شما باشند و اطمینان داشته باشید اگر از این دیدگاه به تعاملات خود با دیگران نگاه کنید، هیچوقت از این نگرش مثبت خسته نمی شوید. فرقی ندارد طرف مقابل خانواده تان، همکاران و یا یک مشتری باشد. علاقه آنها را در اولویت قرار دهید. به این فکر نکنید که از آنها چه چیزی به شما می رسد بلکه ببینید چه چیزی میتوانید به آنها بدهید تا به یک انسان دوست داشتنی تبدیل شوید.

حتما بخوانید  درس های موفقیت استارتاپی در برنامه موفق خنداونه

دلیلی که این قانون طلایی هنوز با ایجاد انگیزه مرتبط است، قدرت کاربردی آن است.

۸- تحرک داشته باشید، ورزش کنید و از رویاهایتان دست نکشید

من دائما این جمله را به خودم گوشزد می کنم چون مرا به یاد اهمیت و قدرت جنبش و تحرک می اندازد. برای اینکه بتوانید از تمام نیروی پتانیسیل خود استفاده کنید نباید علاقه و انرژی خود را از دست بدهید. پس به سلامت خود اهمیت دهید، ورزش کنید، ابداع گر باشید و با تمرینهای شدید، مغز خود را بلند پرواز نگه دارید.

۹- کار، برای زندگی است نه زندگی برای کار

من کار می کنم تا زندگی کنم و امیدوارم در پایان عمرم به سالهایی که در اداره و جلوی کامپیوترم صرفِ کار کردن شده، فکر نکنم. بلکه دوست دارم به ارتباطم با دیگران و زندگی ای فکر کنم که دربرگیرنده این ارتباط ها بوده است؛ یعنی به زندگی فکر کنم چون کار، برای زندگی بوده است نه زندگی برای کار.

این مسئله در خوشحالی و شادکامی من بیشتر نقش خواهد داشت نه لیستی از کارهایی که هرگز به سرانجام نرسید.

۱۰- یا کاری را درست انجام بده یا اصلا انجامش نده

این روش در تمام تصمیم هایی که در زندگی گرفته ام راهنمای من بوده است. زمانی که فکر نمی کنید فلان کار را بهتر از هر کس دیگری می توانید انجام دهید و میلی درونی به انجام آن ندارید، آن فرصت را رد می کنید. زندگی خیلی کوتاه است پس زمانتان را صرف انجام کارهایی نکنید که افتخار آفرین نیستند و از انجامشان لذت نمی برید زیرا با این کار مجبور می شوید فکر و تمرکز خود را نادیده بگیرید. رعایت این قانون سالها برای ما موقعیت های خوبی رقم خواهد زد و اجازه می دهد تا از تمام توانایی ها و ظرفیت های خود در جهت تحقق عالی ترین کارها استفاده کنیم.

حتما بخوانید  استراتژی صحیح برای تشکیل یک تیم قدرتمند در استارتاپ

۱۱- قدرت کمک کردن، از قدرت پول بیشتر است

قدرت کمک کردن از پول بیشتر است: چه این کمک در حیطه کاری باشد یا در زندگی شخصی. کمک ها و هدایای غیر مادی، روابطی معنادار و طولانی مدت ایجاد می کنند که تاثیر مثبت آن نسبت به کمک هایی که فقط جنبه مادی دارند بیشتر است؛ زیرا کمک های غیرمادی نشان می دهد که شما واقعا به طرف مقابل، اهمیت می دهید و برای این رابطه زمان صرف کرده اید. اگرچه این کار همیشه آسان نیست و گاهی حتی غیر ممکن می شود اما سعی کنید همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید.

۱۲- یاد بگیرید از دردسرهایی که یک تغییر به شما تحمیل می کند لذت ببرید

جمله آن شخص معروف را هنوز به خاطر دارم که می گفت: “علاقه داشتن به تغییر فصل ها، ذهن را شاداب تر می کند تا اینکه فقط عاشق بهار باشی و با حسِ بدی همواره انتظار بکشی.” بیشتر مشکلاتمان – تجاری، روابطمان یا زندگی روزمره مان – ناشی از این است که به گذشته چسبیده ایم و تغییر نمی کنیم. اما با لذت بردن از دردسرهای یک تغییر، روزنه ای به روی خودمان باز می کنیم تا کارها را از زاویه ی جدیدی ببینیم و هنگام انجام دادن آنها شادتر باشیم.

۱۳- با خود بیندیشید که تلاشتان برای انجام دادن چه کاری است؟

پدرم می گفت: “همیشه از خودت بپرس تلاشت برای به ثمر رساندن چه کاری است؟ و این سوالی است که در شروع هر طرح و برنامه ای از خودم می پرسم و باعث می شود که آن کار را رها نکنم؛ حتی در زندگی شخصی ام. با این روش می توانیم از بیرون به قضیه نگاه کنیم و بهترین تصمیم را بگیریم.

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *