۱۲ مرحله حیاتی تبدیل شدن یک کارمند ساده به یک کارآفرین موفق

12 مرحله حیاتی تبدیل شدن یک کارمند ساده به یک کارآفرین موفق

اگر از شغلتان خسته شدید می توانید با طی کردن فقط دو مرحله یک کارآفرین شوید. مرحله اول رها کردن شغل قبلی است و مرحله دوم اینکه کار در شرکت خودتان را آغاز کنید.

ولی برای اینکه بتوانید با موفقیت این تغییر را در شغل خود انجام دهید بایستی ۱۲ مرحله زیر را انجام دهید تا رئیس خودتان شوید:

۱- دقیقا مشخص کنید می خواهید چه کاری انجام دهید

بعضی ها می گویند در این مرحله باید علاقه و اشتیاق درونی خود را بیابید اما علاوه بر این، باید مهارت ها، توانایی ها و تجارب خود را نیز در نظر بگیرید. باید دقیق بررسی کنید چه کاری را می توانید ماه ها و سال ها هر روز انجام دهید.

۲- ببینید دیگران برای چه چیزی حاضرند پول بدهند

تجارت بادوام، شبیه یک تقاطع عمل می کند یعنی آنچه را که دیگران تمایل دارند بابتش پول پرداخت کنند با کاری که شما تمایل دارید انجام دهید به هم نزدیک میکند. اگر فیلم “محیط اداره” را دیده باشید حتما به یاد می آورید که “تاد” می خواست کسب و کار خود را راه اندازی کند اما کسی از او خرید نمی کرد زیرا تجارت او بادوام نبود.

اگر می خواهید زندگی کارمندی را رها کنید و به جمع رو به رشد کارآفرین ها بپیوندید ادامه متن را اصلا از دست ندهید 

۳- با مشتری های ایده آل خود صحبت کنید

افرادی را که فکر می کنید مشتری های ایده آلتان هستند پیدا کنید و از آنها در مورد بزرگترین نیازهایشان، ترسهایشان و خواسته هایشان بپرسید و ببینید آیا با ایده های تجاری شما مرتبط هستند؟ اگر جواب مثبت است پس می توانید آنها را دنبال کنید. آیا سود محصولات شما یا خدماتی که ارائه می دهید با نیازهای واقعی آنها مرتبط است؟ همچنین کلماتی که آنها استفاده می کنند را یادداشت کنید زیرا این کلمات به شما کمک می کند تا بازاریابی خود را با نیازهای آنها متناسب سازید.

حتما بخوانید  موفقیت عجیب به سبک عادل فردوسی پور

۴- طرح های تجاری و بازاریابی خود را برنامه ریزی کنید

بازاریابی امروز یعنی ساخت محتوا، رسانه های اجتماعی، دسترسی به ایمیل و غیره. اطمینان حاصل کنید که می خواهید با کدام یک از روشهای بازاریابی، ایده ها و محصولاتتان را به مشتری هایتان معرفی کنید؛ و در عین حال طرحی تجاری بریزید تا جزئیاتی در خصوص نحوه عملکرد تجارتتان نشان دهد. البته نیازی نیست که تمام مراحل را تک به تک توضیح دهید بلکه مشخص کردن ساختار کلی نحوه عملکرد تجاریتان، محصولاتتان، سیستم تحویل و طرح های توسعه کفایت می کند.

۵- تجارت خود را در مقیاس کوچک محک بزنید

در صورت امکان و در کنار کار فعلی تان (چون شما هنوز کار تان را رها نکرده اید)، ایده های تجاری شرکتتان را در مقیاس کوچک محک بزنید. این کار باعث می شود بدون ریسک آن ایده را عملی کنید و حتی اولین مشتری هایتان را نیز پیدا کنید. سپس ارزیابی کنید آیا در طول زمان دوام خواهد داشت؟

۶- بازخوردها را ارزیابی کنید و متناسب با آن تجارتتان را تنظیم کنید

اجرای یک ایده در مقیاس کوچک به شما کمک می کند تا با اطمینان مشخص کنید کدام قسمت های ایده تان عالی است و کدام قسمت های آن نیاز به تغییر و تنظیم دارد. بازخوردهای مشترها را جدی بگیرید و قبل از اینکه مقیاس را افزایش دهید تغییرات لازم را اعمال کنید.

۷- گروهی تشکیل دهید

اگر احساس می کنید ایده تان آن ثبات لازم را دارد فردی را به عنوان مدیر آن گروه مشخص کنید که تمام وقت حضور داشته باشد. بسته به تجاربتان در زمینه هایی مثل مالی، بازاریابی، خدمات مشتری و تولیدات ممکن است به کمک نیاز داشته باشید. این زمینه ها را مشخص کنید و از افراد مجرب کمک بگیرید.

حتما بخوانید  اگر می خواهید یکی از موفق ترین های آینده ایران باشید این حقیقت مهم را باید بدانید

۸- امور مالی خود را ایمن کنید

این اقدام، هنگام مبادرت به کارهای مهم و پرمخاطره، باعث پس انداز کردن مقداری از سرمایه شما می شود و می توانید در طول چند ماه آینده از آن استفاه کنید. اگر از این هم بلندپرواز تر هستید می توانید این پول را در خارج از محیط شرکت خود مثلا در یک شرکت دیگر سرمایه گذاری کنید که البته باید مراقب ریسک بالای این سرمایه گذاری باشد.

۹- ساختار شرکت خود را راه اندازی کنید

در این زمان باید تصمیم بگیرید که شرکتتان را بر اساس چه ساختاری ثبت کنید. آیا می خواهید ادغام شوید؟ یا شرکتی با مسئولیت محدود (LLC) باشید؟ این انتخاب را با دقت انجام دهید زیرا نقش تایین کننده ای در سرمایه گذاری های اعضای گروه شما دارد.

۱۰- اکنون شغل تان را رها کنید

زمانی که به این نقطه رسیدید شغلتان را رها کنید و اصلا نگران نباشید زیرا حجم بیشتری از کار در انتظارتان است.

خراب کردن پل های پشت سر هنگام ترک کردن شغل قبلی، کاری وسوسه انگیز است اما این کار را نکنید. شما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است با رئیس سابقتان و همکارانتان رودررو شوید؛ حتی ممکن است در آینده نیاز باشد با آنها کار کنید.

۱۱- بودجه ای مفید برای شرکتتان در نظر بگیرید

اکنون که تمام وقتتان آزاد شده خود را وقت کارتان کنید و بودجه ای برای شرکتتان در نظر بگیرید. با این بودجه می توانید هزینه های بازاریابی، حقوق ها و دیگر خریدهای ضروری شرکت را پرداخت کنید. فقط دقت کنید پولتان را صرف هزینه های بیهوده و غیرضروری نکنید.

حتما بخوانید  عکس‌العمل تان نسبت به موفقیت دوستتان چیست؟ حسادت یا انگیزه

۱۲- مطابق با طرح بازاریابی که قبلا ریخته اید، مقیاس تجارتتان را افزایش دهید

در پایان تنها کاری که مانده این است طرح هایی را که با دقت برای خودتان برنامه ریزی کرده اید عملی کنید. البته ممکن است این برنامه ها اکنون با گذشت زمان نیاز به تغییر داشته باشند تا بتوانید بر موانع پیش رو غلبه کنید. اگر چنین است تغییرات لازم را سنجیده اعمال کنید.

در پایان این مهم است که اکنون شما یک کار آفرین هستید که صلاحیت های لازم برای این کار را دارید.

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *