۱۰ تجربه ارزشمند در مورد مدیریت و رهبری استارتاپ که حتما باید بدانید

سلام ، زمانی که کارآفرین می شوید دلهره دارید و چون مدام با چالش هایی روبه رو هستید اغلب اعصاب آرامی ندارید.

من مهرداد پاک نژاد در شش سال گذشته با استارت آپ های مختلفی درگیر بوده ام. تجارب من از هرکدام فراموش نشدنی است اما خوب بودن یا بد بودن این تجربه بستگی به دیدگاه شخص دارد.

به پیروزی رسیدن و با موفقیت تمام این استارت آپ ها را رهبری کردن قطعا کار آسانی نیست؛ ولی از اینکه در طول زندگی کاری ام با گروه های بسیار خوبی کار کرده ام، خوشحالم. درست است هر چقدر تجربه کسب کنید باز هم کم است اما تجارب اینجانب به حدی رسیده که بدانم برای شروع یک تجارت (استارتاپ) چه اصولی را باید رعایت کرد.

در اینجا لیست نسبتا کوتاهی از مواردی را جمع آوری کرده ام که باعث می شود با نحوه کار آشنا شوید تا در استارتاپ تان موفق شوید :

۱- ایجاد تجارت به چیزی بیش از پول نیاز دارد

برای شروع یک کار جدید علاوه بر پول به خلاقیت، مدیریت، کارکنان دلسوز و همچنین انگیزه نیاز دارید. به بیان ساده تر ممکن است با پول کسب و کاری راه اندازی کنید ولی برای تداوم آن نیاز به موارد یاد شده دارید.

۲- شما مسئول هستید (حتی اگر مقصر نباشید)

هرچه دیگران می گویند صحت دارد نه شما. در یک گروه چیزی به نام “من” مطلقا وجود ندارد. اگر  اشتباهی رخ داد وظیفه همه است تا آن را جبران کنند. انگشت تقصیر به سمت یک نفر کشیدن سازنده نیست و با تاسف خوردن کسی سود نمی برد. آن اشتباه باید جبران شود و کار ادامه پیدا کند.

حتما بخوانید  همه چیز در مورد استفاده از هشتگ در شبکه های اجتماعی

۳- شما با عدم تایید مواجه خواهید شد

آمادگی این را داشته باشید که حداقل ۱۰۰ و حداکثر ۳۰۰ “نه” بشنوید قبل از اینکه یک “بله” بگیرید. این مسئله شبیه بازی اعداد می ماند: هر چقدر از افراد بیشتری درخواست کنید، به مشتری اول خود نزدیک تر میشوید. رمز موفقیت در این است که تلاش نکنید تا به افراد بیشتری بفروشید؛ بلکه تلاش کنید تا ایده ها، محصولات و خدمات خود را به افراد مناسب ارائه دهید تا کم کم کارتان و فروشتان پیشرفت کند.

من شش سال پیش دست به سه استارت آپ زدم. دراین چند سال درسهای زیادی گرفتم و هنوز هم باید تجربه کسب کنم. اما این نکته هایی که برای شما گفتم کمک تان می کند تا برای استارت آپ بهتر عمل کنید.

۴- شکست اتفاق می افتد

شکست را تایید نمی کنیم ولی وقوع آن طبیعی است.آنچه قضیه را حساس تر می کند این است که خانواده و دوستانتان تک تک کارهای شما را با علاقه تماشا می کنند و امیدوارند موفق شوید. پس برای اجتناب از این واقعیت محتمل، زمانی شروع به کار کنید که بیش از هر زمانی آمادگی آن را داشته باشید.

۵- شما فراموش شدنی هستید

علارغم تمام تلاشهایی که می کنید و کارهای باارزشی که انجام میدهید، بدانید روزی می رسد که تجارتتان مثل اخبار روز گذشته می شود (فراموش میشود). پس در حال حاضر تا می توانید رقابتی عمل کنید و از نوآوری دست نکشید.

۶- بدانید که افراد دیگری می توانند جای شما را پر کنند

درست است که مشتری هایتان، شرکای استراتژی، تامین کنندگان و حتی همکارانتان از تلاش ها و همکاری های شما تشکر میکنند، اما همیشه از شما بهتر و زرنگ تر هم وجود دارد. پس هیچ وقت از خود راضی نباشید زیرا دست بالا دست زیاد است. بنابراین همیشه تشنه پیشرفت باشید و با مردم خوب رفتار کنید. با انجام این کارها هیچ وقت جایگزینی برای شما پیدا نمی شود.

حتما بخوانید  داستان موفقیت ۵ کسب و کار غول‌پیکر که با دستان خالی شروع کردند

۷- شهرت پیدا کردن مهم است

شخصی نباشید که همه از او متنفرند بلکه شخصیتی دوست داشتنی داشته باشید. اجازه ندهید چیزی مانع آبروی شما شود. شرافت خود را حفظ کنید. با این کار بیشتر در دل مردم جا باز می کنید.

۸- دیگران به شما متکی هستند

این فکر کمی ترسناک است اما واقعیت دارد که علاوه بر خودتان، مسئولیت دیگران را نیز به عهده دارید. مشتریان تان به شما اعتماد دارند که آنها را راضی نگه می دارید؛ گروه تان برای گذران زندگی وامرار معاش به شما نیاز دارد و سرمایه گذاران نیز انتظار دارند سرمایه شان به آنها برگردد. اقدامات و تصمیمات شما روی آنها اثر می گذارد. پس به یاد داشته باشید که آنچه به نفع همه است انجام دهید نه فقط خودتان.

۹- شما در نهایت ممکن است مجبور شوید بعضی از افراد را ناامید کنید

گاهی روابطتان با بعضی افراد ممکن است به انتها برسد. برای مثال بعضی از مشتریان همیشه آنچه را که می خواهند بدست نمی آورند. یا مثلا شما نمی توانید با کارمندانی که کار را مختل می کنند پیشرفتی داشته باشید، همچنین اگر نتوانید مشتریان بی پروا را حذف کنید. بنابراین شاخ و برگ های اضافی را بزنید و در عین حال از اثر سوء به جا مانده روی این افراد آگاه باشید چون ممکن است با عواقب آن مواجه شوید.

۱۰- اگر شرایط بیش از حد خوب بود شک کنید

این نکته نیاز به توضیح زیادی ندارد.اگر تجارتی بیش از اندازه خوب جلوه کند و یا مشتریان پیشنهادهایی دهند که بیش از اندازه خوب و اغوا کننده باشد بدانید که حتما مشکلی وجود دارد. در چنین شرایطی تمام جوانب را در نظر گرفته و دست به عصا جلو روید.

حتما بخوانید  همین الان بزرگترین تصمیم زندگیتان را بگیرید

 

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *